ارتباط در پیام‌رسان تماس با مهرگان نسوز

نوار گرافیتی چسبدار و نوار نسوز گرافیت

در واقع نوار گرافیتی چسبدار که تحت عنوان نوار کربن گرافیت خالص هم شناخته می شود، جدیدترین نوع نوار نسوز است. نوار گرافیتی همانطور که از نامش برمی آید، از گرافیت خالص با خاصیت انعطاف پذیری و با درجه خلوص 99 درصد ساخته می شود. کاربرد اصلی این نوار برای ساخت و نصب فلنج هایی با شکل و فرم مختلف می باشد که این نوار در این جایگاه کاملا منعطف است.

نوار گرافیتی چسبدار

در واقع نمونه‌ای از نوارهای فیبر بافته‌ شده از جنس گرافیت است که جهت آب‌بندی فلنج ها کاربرد دارد. این نوارهای نسوز قابلیت تحمل فشار به‌اندازه 25 بار را دارند. بارزترین ویژگی های نوار  گرافیت چسبدار شامل این موارد است: هدایت الکتریکی مناسب، انتقال حرارت بسیار کم، تحمل فشار و گرمای بالا، آب بندی مناسب، کاربرد در محیط های دارای سیال، استحکام مکانیکی

نوار نسوز گرافیتی در دو نوع چسب دار و بدون چسب تولید می شود. این نوارها قابلیت تحمل حرارت تا 800 درجه سانتی گراد را دارند. نوارهای گرافیت خالص چسب دار به صورت یک ورقه آکاردئونی از گرافیت خالص است که یک طرف آن به چسب آغشته شده است.

کاربرد نوار گرافیتی چسبدار

نوار گرافیتی چسبدار از نوعی گرافیت به حالت منبسط شده تولید می شود. این نوارها در نوع چسب دار یک سمت از الیاف شیشه، الیاف پنبه، سیم مسی، سیم فولاد ضد زنگ، فیبر کربن و … ساخته و تقویت شده است. دلیل اصلی کاربرد این نوار در صنایع و کارخانه ها مقاومتی است که در برابر فشار و حرارت بالا دارد.

از گرافیتی چسبدار خالص برای محیط هایی که با روغن داغ، آب داغ، گاز و آمونیاک سر و کار دارد استفاده می شود. این محصول صنعتی در ضخامت های متفاوت 5/0 تا 4 میلی متری با پهنای 2/1 اینچ ، 4/3 اینچ،8/3 اینچ و در نهایت نوع 1 اینچ استفاده می شود.

از انواع نوارهای گرافیتی چسب دار و بدون چسب برای آب بندی فلنچ های ناهموار در میزان بالای دما و فشار استفاده می شود. همچنین برای مبدل های حرارتی و پوشش دربها کاربرد دارد. از سوی دیگر از نوارهای گرافیتی بدون چسب، برای محیط هایی که با مواد خیلی داغ مانند آب داغ و روغن داغ سر و کار دارد استفاده می شود.

خصوصیات نوار گرافیتی چسبدار

نوار  گرافیتی چسبدار از این نوع به دلیل پوشش PTFE مقاومت شیمیایی بالایی نشان  می دهند.

این نوارها تا ‌حرارت ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند و خاصیت خود را همچنان حفظ می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید، این نوارها قابلیت تحمل دما و فشار بالا به‌صورت هم‌زمان را ندارند. تنها یکی از این دو فاکتور را در حالت ماکزیمم تحمل می‌کنند.

مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی در این نوارها بسیار بالاست. فشارهای سطح بالا را تحمل کرده و دارای خاصیت هدایت گرمایی مطلوبی هستند.

این نوارها درز بندی و آب‌بندی قوی دارند و محکم و غیر قابل‌ نفوذ هستند.

الیاف گرافیت در مقابل موادی با PH 14-0 تغییری نشان نمی‌دهد، اما در تماس با اسیدهای خیلی قوی مانند اسید سولفوریک واکنش نشان می‌دهند.