ارتباط در پیام‌رسان تماس با مهرگان نسوز

گسکت گرافیت استیل

 گسکت گرافیت استیل یکی از انواع گسکت می باشد که در فرآیند صنعتی و تولیدی کاربرد های زیادی دارد. گسکت ها انواع مختلفی دارند که بنا به کاربرد و مواد سازنده در دسته بندی های مجزا قرار می گیرند. گسکت یک اببند است که فضای خالی بین دو وسیله یا شی را پر می کند.

در واقع یک نوع درزگیر به شمار می رود. این نوع ابزار و تجهیزات در همه صنایع از اتومبیل سازی گرفته تا مواد غذایی، دارویی و پتروشیمی کاربرد دارند. به بیان دیگر گسکت نوعی درز گیر و مهر موم است که فاصله بین دو سطح را پر کرده و آب بندی می کند. این تجهیزات برای جلوگیری از نشت و یا جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین دو سطح مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله به بررسی انواع گسکت از جمله گسکت گرافیت استیل و کاربردهای آنها می پردازیم.

انواع گسکت گرافیت استیل

همانطور که اشاره شد، گسکت ها انواع مختلفی دارند که بر اساس مواد سازنده طبقه بندی می شوند که عبارتند از : گسکت گرافیت استیل یا واشر گرافیت استیل، گسکت گرافیک تنجد، گسکت رینگی، گسکت حلزونی و …. . به طور کلی اگر بخواهیم گسکت ها را بر اساس مواد تشکیل دهنده طبقه بندی کنیم می توان آنها را در سه گروه گسکت های فلزی، غیر فلزی و نیمه فلزی یا کامپوزیت طبقه بندی کرد. در ادامه به بررسی هر یک و کاربرد های آنها می پردازیم :

گسکت های غیر فلزی : این نوع از گسکت از موادی نرم و الاستیک ساخته می شود که به راحتی و با فشار کم فشرده می گردند. این نوع گسکت ها معمولا در دمای پایین قابل استفاده هستند. البته نوع گرافیتی آنها تا دماهای 500 درجه را نیز تحمل می کند. گسکت های غیر فلزی شامل گسکت های گرافیتی، لاستیکی، تفلون، فیبر، آزبست فشرده و … می باشند. گسکت های غیر فلزی و گرافیتی اغلب ارزان و در دسترس می باشند. از مهم ترین نمونه های گسکت های غیر فلزی می توان به گسکت گرافیت تنجد اشاره کرد. این نوع گسکت ها از گرافیت خالص با خلوص 98 درصد کربن ساخته می شوند.

گسکت های فلزی : جنس این نوع از گسکت ها از جنس فلزاتی چون آهن، استیل ضد زنگ و فولاد کم کربن می باشد و معمولا در فشار و دماهای بالا استفاده می شوند. این گسکت ها بسیار مقاوم بوده و دارای قیمت بالایی نیز می باشند.

گسکت های نیمه فلزی یا کامپوزیت : این نوع گسکت ها در واقع تلفیقی از مواد فلزی و غیر فلزی می باشند. گسکت گرافیت استیل از جمله این نوع گسکت ها به شمار می رود. در این نوع از واشرها، ترکیب مواد فلزی و غیر فلزی موجب ایجاد نوعی گسکت شده که علاوه بر تاثیر مناسب دارای استحکام و دوام خوبی نیز می باشد. در واقع این نوع از گسکت ها، گسکت با پوشش فلزی نیز نامیده می شود. در این حالت جنس گسکت از موادی مانند گرافیت می باشد که لایه میانی آن از فلزاتی مانند استیل ضد زنگ تشکیل شده است.